Małe co nieco o niebieskich flagach

22 Oct 2018 20:10

Ponieważ różne serie wyścigowe traktują niebieskie flagi na różne sposoby, jedne traktują jako wskazówkę że szybsze auto jest z tyłu, inne wymuszają przepuszczenie auta. Ponieważ ta kwestia nie jest uregulowana w regulaminie, a była obiektem zażartych dyskusji - uznaliśmy, że jej wyklarowanie jest potrzebne.

Po dość krótkich naradach ustaliliśmy że:

W ROS niebieska flaga oznacza konieczność ustąpienia szybszemu zawodnikowi miejsca w najbliższym dogodnym momencie i w bezpieczny sposób.

 

Oprócz oczywistego przekazu że niebieskie flagi to nie informacja, a żądanie, bardzo ważne są również dwa ostatnie epitety - manewr ten nie musi nastąpić koniecznie od razu i przede wszystkim powinien odbyć się bez komplikacji, dokładniej opiszemy to poniżej.

Żeby nie było niedomówień - nie trzeba hamować do 0km/h ani wjeżdżać w trawę żeby dublującego przepuścić, wystarczy odpuścić lekko na koniec prostej i zwolnić racing line, albo pojechać szerzej nawrót zostawiając apeks dla szybszego. Wiadomo, ile zakrętów tyle możliwości (albo ich brak), że nie sposób je tu wszystkie opisać. Może się zdarzyć, że szybszy zawodnik dogoni w miejscu gdzie ciężko wyprzedzić i musi też się liczyć ze stratą czasu, bo nikt też nie oczekuje że ktoś będzie ustępował na tych eskach w dół w Atlancie, bo to ani efektywne ani bezpieczne. Pamiętajcie że dublowanie to nie walka o pozycję - nie leci się oczko w dół. O ile dublowany zwykle ma niewiele do stracenia, o tyle dublujący już często tak.

Czas na kilka szczegółowszych omówień tego zagadnienia, żeby rozwiać niejasności:

Kiedy przepuszczać?

Podczas najbliższego dogodnego momentu. Nie czekajmy aż dublujący będzie nam wisiał na zderzaku, ale też nie ma co ustępować jak jest 5s za nami. Okolice 1s lub mniej jest optymalnie (zależy od auta, toru i od różnicy w umiejętnościach), czasem rozsądnie jest ustąpić przy większej różnicy jeśli nie mamy wiele do stracenia a przed nami jest długa sekcja skomplikowanych zakrętów. Dla świętego spokoju... Pomocna przy tym jest aplikacja Realtime (nic nie trzeba instalować - to apka od Kunosów) pokazująca różnice w czasie między zawodnikami przed i za nami.

Czyli jak wybrać miejsce?

Przede wszystkim potrzebny jest kawałek toru, gdzie można jechać bok w bok bezproblemowo. Wspomniane wyżej eski na Atlancie odpadają, bo zarówno dublujący jak i dublowany stracą na takim manewrze więcej, niż gdy poczekają do najbliższej 'normalnej' sekcji. O tym należy pamiętać. Oczywiście proste wszelkiego rodzaju przychodzą na myśl najpierw, popularne dohamowania i miejsca tradycyjnych wyprzedzań, potem wszelkie pojedyncze zakręty gdzie można pojechać bok w bok.

Ok, wybrałem czas i miejsce - co dalej?

Przede wszystkim należy jasno i klarownie okazać swoje intencje - zarówno dublujący i dublowany powinni wybrać tor jazdy - czyli widzisz, że jak zbliża się do ciebie lider i wiesz, że do końca prostej Cię dopadnie - zjedź wcześniej na prawo lub lewo (też nie jakoś gwałtownie ani w ostatniej chwili), dając wyraźnie do zrozumienia, że druga strona jest wolna. Trzymaj się tej linii aż do zakończenia manewru zostawiając odpowiednio miejsce dla dublującego. Zostawienie miejsca tyczy się oczywiście obu stron.
W sumie dobrą strategią jest zastosowanie odwrotnej zasady niż przy bronieniu się przed wyprzedzaniem - dublującemu zostawia się linię 'szybszą' defensywną, a samemu idzie na 'wolniejszą' atakującą.

Sytuacje wyjątkowe

Gdy toczy się walka między dwoma lub więcej dublującymi, którzy są ułamki sekundy obok siebie - w dobrym tonie jest przepuścić całą grupę na raz. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, ale warto rozważyć taką opcję jak się nie jest zaangażowanym samemu w walkę.

Bywa że samemu jest się zaangażowanym w walkę i nagle ktoś z czołówki ląduje nam na ogonie - wtedy wiadomo, że manewr trzeba wykonać tak, żeby samemu w miarę możliwości nie stracić, jednak nie są odosobnione przypadki gdzie podczas dublowania następowały roszady między walczącymi. To część wyścigów, ale zalecamy zachowanie ostrożności, bo intencje nie muszą zostać poprawnie odczytane, a kierowców jest już więcej niż dwóch - całkiem sporo może już pójść nie tak, zwłaszcza w warstwie zrozumienia się nawzajem.

Reasumując - zachowajcie po prostu zdrowy rozsądek zarówno przy wyborze miejsca jak i tego w jaki sposób manewr następuje. No i najważniejsze to pokazać swoje intencje na tyle jasno, żeby druga strona zrozumiała o co chodzi.

 

Poniżej możecie obejrzeć filmik wykonany przez _KOWALLO_, gdzie pokazuje przykłady jak się zachowywać przy niebieskiej fladze.

 

 

W razie wątpliwości (tylko spróbujcie po takim eseju!) pytajcie na Discordzie.

OSTATNIE

Sezon 3!

Kary za trzeci i czwarty wyścig TCR!

Zagramy wraz z WOŚP!

Piąty wyścig TCR!

Zakończenie sezonu drugiego!

KATEGORIE