Pierwszy wyścig klasy GT3 na torze Silverstone

11.02.2019 22:08

Zapraszamy na pierwszy wyścig trzeciego sezonu Republic of Simracers. Pierwsza runda odbędzie się we wtorek 12 lutego na brytyjskim torze Silverstone.

Na chwilę obecną, do sezonu zapisało się już ponad 170 kierowców! Zapisy wciąż są otwarte.  Zapisz się, aby zmierzyć się z najlepszymi wirtualnymi kierowcami w Polsce.

Nadszedł długo wyczekiwany moment przez wszystkich kierowców i kibiców simracingu. Po Porsche Cup i Lamborghini Super Trofeo, przyszedł czas na największy sezon Republic of Simracers. 

Wszystkie informacje nt. sezonu znajdziesz tutaj

W tym sezonie Silverstone Circuit inauguruje zmagania kierowców. Jest to jeden z najstarszych obiektów wyścigowych nie tylko w Europie, lecz również na świecie. Nie powinien zatem dziwić fakt, że przez wielu kierowców określany jest mianem "Świątyni Motorsportu". Tor leży 53 kilometry na północny wschód od Oxfordu, niedaleko miasteczka Silverstone, na granicy dwóch brytyjskich hrabst – Northamptonshire i Buckinghamshire, zlokalizowanych nieopodal Londynu.

 

 

 

Silverstone jest zbudowany na miejscu lotniska wojskowego, oraz innych obiektów militarnych, zajmujących tereny o dużej powierzchni. W czasie II Wojny Światowej, obiekt w Silverstone był jedynie bazą szkoleniową, dysponującą trzema pasami startowymi, ułożonymi w charakterystyczny kształt trójkąta. Po zakończeniu wojny, został odkryty przez entuzjastów szukających miejsca do ścigania się. Obiekt dysponujący szerokimi pasami startowymi i dobrym dojazdem pasował do tego idealnie. 

W sportach motorowych po raz pierwszy użyty został przez grupę przyjaciół, którzy we wrześniu 1947 r. Jeden z ich członków, Maurice Geoghegan, który mieszkał w pobliskiej wiosce Silverstone wiedział, że lotnisko jest puste. On i jedenaścioro innych kierowców ścigało się przez dwumilową trasę, podczas której sam Geoghegan przejechał owcę, która zawędrowała na lotnisko. Po tym wydarzeniu nieformalna trasa stała się znana jako "Grand Prix Mutton"

W następnym roku Royal Automobile Club wydzierżawiło lotnisko i przygotowało bardziej oficjalny tor wyścigowy. Pierwsze dwa wyścigi odbyły się na samych pasach startowych, z długimi prostymi przedzielonymi ciasnymi zakrętami. W 1949 roku postanowiono przejść na tor peryferyjny. Ten układ był używany do Grand Prix 1950 i 1951. W 1952 roku linia start/meta została przeniesiona z Farm Straight do prostych łączących drogi Woodcote i Copse. Ten układ pozostał w dużej mierze niezmieniony przez następne 38 lat. W 1975 r. wprowadzono szykanę, aby ograniczyć prędkości przez Woodcote Corner. W 1991 roku, dodano nową, wolniejszą sekcję Becketts, będącą teraz odwrotnie do poprzedniego biegnącym łukiem, otaczanym przez Maggots i Chapel. Ograniczenie prędkości miało zagwarantować zwężenie toru w tym miejscu. Tor wzbogacono o nowe ogniwo – Vale, łączące odcinek pomiędzy nawrotami Stowe i Club. Skrócono prostą Farm, łuk Bridge został wygładzony, a przed zakrętem Woodcote dodano podwójną pętlę, zaczynającą się nowym wirażem Priory i kończącą się dodatkowym Luffield. 

Po śmierci Senny i Ratzenbergera na Imoli w 1994 roku, wiele torów zostało zmodyfikowanych w celu zmniejszenia prędkości i zwiększenia bezpieczeństwa kierowców. W wyniku tego, wejście z Hangar Straight do Stowe Corner zostało zmodyfikowane w 1995 r., aby jego wejście było mniej niebezpieczne. 

17 maja 2011 roku otwarto świeżo dobudowany, monumentalny budynek nazwany Silverstone Wing – nowoczesny kompleks zawierający 41 boksów, wieżę kontrolną, centrum medialne, strefę dla VIP-ów, 3 duże hale, centrum konferencyjne oraz centrum biznesu z audytorium dysponującym miejscami siedzącymi dla 100 osób. Silverstone Wing ma 390 metrów długości, a jego najwyższym punktem jest tzw. „ostrze”, którego czubek wystaje 30 metrów nad ziemię. Tor posiada 9 trybun, zdolnych pomieścić 90.000 widzów, w tym 6 z nich to obiekty kryte. Zadaszone konstrukcje mieszczą się przy prostej startowej (trybuny Luffield, Woodcote) oraz przy zakrętach Club i Village.

Obecna długość toru wynosi 5,900 km.

 

 

 

Harmonogram zawodów:

 

 

Przejazd po torze z kierowcą NEOK:

 

Transmisje z wyścigów jak zwykle na naszej stronie (transmisja uruchomi się w momencie startu pierwszego treningu).

 

 

Na koniec prezentujemy wam dostępne auta w sezonie GT3:

 

OSTATNIE

Zakończenie sezonu TCR!

Pierwszy wyścig klasy GT3 na torze Silverstone

Ostatni wyścig TCR!

Szósty wyścig TCR!

Sezon 3!

KATEGORIE